SİZİN İÇİN EN UYGUN KÖPEK IRKI HANGİSİ ?

HOŞUNUZA MI GİTTİ! ÖDÜLLENDİRİN…
23 Şubat 2017

SİZİN İÇİN EN UYGUN KÖPEK IRKI HANGİSİ? 

Köpekler mükemmel ev arkadaşlarıdır. Hele ki bir çocuğunuz varsa hiç kuşkusuz ki en iyi ve en sadık dostu köpeğiniz olacaktır. Pedagoglar bir köpekle büyüyen çocuğun, diğer çocuklara göre daha sevgi dolu,daha sorumluluk sahibi,daha sakin ve daha hoşgörülü olduğu görüşündelerdir. Çocuğunuzun astım, alerji gibi sağlık problemleri yoksa ve evde sürekli köpekle ilgilenebilecek,onun sorumluluğunu alabilecek,zihinsel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilecek birileri olursa ailenize bir köpeği dahil etmemeniz için hiç bir sebep yoktur.
Köpekler tıpkı biz insanlar gibi farklı kişilik özelliklerine sahiptir.Özellikle çocuğunuz varsa bu seçimi çok dikkatli yaplısınız. Çünkü her köpek aynı sabıra sahip değildir. Seçiminizi büyük ırktan yana yapacaksanız Labrador-Golden Retriever, Boxer, Cane Corso, Danua, Bernese Dağ Köpeği, St.Bernard, Newfoundland gibi büyük ama ağır başlı,daha kontrollü köpeklerden yana kullanmalısnız. Küçük ve orta boy ırklar arasında da Cavalier King Charles Spaniel, Beagle, Cocker Spaniel, Bichon Frise, Maltese Terrier, Min.Schnauzer , French Bulldog , Poodle ,Pomerianan gibi ırkları tercih edebilirsiniz.
Bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde ırk seçimi yapmadan önce yaşam şeklinizi ve nasıl bir köpekle yaşamak istediğinizi düşünmelisiniz. İlk olarak yaşam alanınızı göz önüne almalısınız . Büyük bir eve ya da bahçeye sahip değilseniz tercihinizi küçük ya da orta boy ırklardan yana yapmalısınız. Büyük ırk köpeklerin egzersiz ihtiyaçları bir çok küçük ya da orta boy ırka göre daha fazladır.Bu demektir ki fiziksel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi , eklem sağlığının korunabilmesi için günde en az 2-3 saat egzersiz yapması gerekmektedir. Köpeğinizi seçerken en başta bunu göz önünde bulundurmalısınız.
Sahipleneceğiniz köpeğin boyutuna karar verdikten sonra karakter özellikleri ikinci adımınız olmalı.Hayalinizdeki köpek kıpır kıpır,yerinde duramayan,sürekli aktif,enerjik bir köpek mi ; yoksa daha ağırbaşlı,egzersiz ihtiyacı daha düşük bir köpek mi ? Bekçilik özelliği olan daha sert,korumacı bir köpek mi ; hırsıza hoş geldin diyecek türden sevgi dolu,sakin bir köpek mi?
Köpek seçimi yaparken yapacağınız en büyük hata,köpeğinizi sahiplenirken tamamen dış görünüşüne göre karar vermeniz olacaktır. Boyutuna, karakter özelliklerine, ırkın gereksinimlerine bakmadan sadece gözünüze hoş gelen bir köpeği tercih ettiğinizde ,köpek büyüme sürecini tamamladığında ve karakteri oturmaya başladığında olası sorunlar başlayabilir ve o çok beğenerek aldığınız yavrunun aslında hayatınıza uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yüzden dış görünüşü hoşunuza giden bir cinsi almadan önce öncelikle ırkın sizin koşullarınıza uygun olup olmadığını öğrenin.Seçiminizi koşullarınıza en uygun ırktan yana yapmanız hem sizin, hem de seçeceğiniz yavru açısından yapacağınız en sağlıklı karar olacaktır.

Dip Not: Barınaklar cins ya da melez, çok güzel ve iyi karaktere sahip köpeklerle dolu. Bazıları yaşadığı travmalar sebebiyle agresif ya da aşırı ürkek karaktere sahip olabilir, davranış problemleri olabilir. İlk kez köpek sahibi olacaksanız bunu belki siz anlayamayabilirsiniz; fakat bir eğitmen ya da veteriner yardımıyla oradan ailenize uygun, düzgün karakterli bir köpek seçip barınaktan bir canın kurtarılmasına siz de destek olabilirsiniz.