HOŞUNUZA MI GİTTİ! ÖDÜLLENDİRİN…

SİZİN İÇİN EN UYGUN KÖPEK IRKI HANGİSİ ?
31 Ocak 2017
KÖPEĞİNİZE OYUNCAK SEÇERKEN
23 Şubat 2017

HOŞUNUZA MI GİTTİ! ÖDÜLLENDİRİN…

Köpeğinizde belirli bir davranışı teşvik eden siz ya da başka biri olabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Arkadaşlarınız, çocuklarınız bile belirli bir davranışa teşvik edebilir. Köpeğinizle iletişim halinde olan herhangi bir kişi potansiyel olarak onun davranışlarında değişikliklere neden olabilir.

Ödül ya da teşvik köpeğinizin hoşuna giden her hangi bir şey olabilir. Yiyecek, okşanma, ses tonunuz, belirli bir kelime, yüz ifadesi, belirli bir oyuncakla oynamasına izin verme, dışarı çıkma vs… Bunlar köpeklerinizin davranışlarını teşvik eden birkaç ödüllendirme yollarıdır.

Teşvik hızlı ve güçlüdür. Ödül bir davranışın tekrar gerçekleşme olasılığını sıfırdan %80 e çıkartır. Zamanlama çok önemlidir. Köpek bir şeyi yaptıktan sonra en ideal ödüllendirme zamanı ½ saniyedir. Bu pek çok nedenden dolayı büyük anlam ifade etmektedir. Köpeğiniz sürekli hareket halindedir. Ödüllendirme süreniz ½ saniyeyi aşacak olursa istemeden onun başka bir davranışını ödüllendirmiş olabilirsiniz. Örnek verecek olursak köpeğinize oturmayı öğretecek olun. Köpek oturur; fakat siz ödüllendirmek için köpeğinizin ayağa kalkmasını beklerseniz köpeğiniz kalktığı için ödüllendirdiğinizi sanır ve onun için otur komutu onun ayağa kalkmasıdır. Ödüllendirdiğiniz anda köpeğiniz ne yapıyorsa teşvik edilen davranış odur.

Basit olarak ifade etmek gerekirse ödülün basit mantığı şudur:

KÖPEĞİNİZ, HOŞUNUZA GİDEN BİR ŞEY YAPTIĞINDA SİZ DE ONUN HOŞUNA GİDEN ŞEYİ YAPIN!

GİZEM ASAR