KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

YAVRU VE YETİŞKİN KÖPEKLERİNİZ İÇİN KAFES EĞİTİMİ
23 Şubat 2017
CLICKER İLE KÖPEK EĞİTİMİ
23 Şubat 2017

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

YAVRU KÖPEĞİNİZ İÇİN ADIM ADIM TUVALET EĞİTİMİ

Bir Box Edinin ! => Box eğitimi için tıklayın
Eve yeni gelen yavrunun kendi boyutunun 2,5-3 misli büyüklüğünde bir boxa sahip olması, tuvalet alışkanlığı kazanmasındaki süreci hızlandırır. Köpekler içgüdüsel olarak yattıkları yere tuvaletlerini yapmazlar. Bu yüzden özellikle uyuma saati geldiğinde köpeğinizi boxa kapatmanızı öneririm. Boxta kalan yavrunuz çok sıkışmazsa yattığı alanı kirletmeyecektir. Uyandığında hiç vakit kaybetmeden boxtan çıkarın ve kucağınıza alarak tuvaletini yapmasını istediğiniz alana götürün.İhtiyacını giderdiğinde ödüllendirin ve yaklaşık bir saat serbest dolaşmasına izin verin.

Rutin Oluşturun
Yavru köpeklerin de tıpkı bebekler gibi rutin bir düzeni; yemek saati, oyun saati, uyku saati ve tuvalet saati vardır. Yavrunuza tuvalet alışkanlığı kazandırabilmeniz için her gün aynı rutine uymanız gerekmektedir. (Gece de dahil)
Köpeğinizi sık sık (özellikle uykudan uyanınca ve yemek yedikten kısa bir süre sonra) tuvaletini yapmasını istediğiniz alana götürün.İhtiyacını istediğiniz alanda giderdiğinde bunun için onu ödüllendirin.

Köpeğinizin Vücut Dilini Okuyun
Köpeğiniz doğru alana tuvaletini yapmaya başladığında kazaları önlemek için gözünüzün sürekli üzerinde olması gerekir. Tuvalet eğitimi uzun süreçlidir ve arada kazaların olması muhtemeldir. Bu yüzden bize düşen, köpeğimizin serbest dolaştığı zamanlarında boş bırakmamaktır. Huzursuzlandığında, hızlıca tur atmaya ve yerleri koklamaya başladığında size bir sinyal veriyor olabilir ve böyle bir durumda yapmanız gereken;
onu kucaklayarak tuvalet noktasına götürmeniz olacaktır.

Asla Cezalandırmayıntuvalet-egitimi-02
İster iki aylık,ister beş aylık olsun hiçbir zaman yavrunuzu tuvaletini kaçırdığı için cezalandırmayın. Unutmayın ki o bir bebek ve arada kazaların olması ya da tuvalet eğitimini geç öğrenmesi çok muhtemel.Siz halınızı kirlettiği için ona bağırıp çağırdığınızda o bunu sadece tuvaletini yaptığı için ona kızdığınıza yorumlayacaktır ve tuvaletini yapmakla sizin ona kızmanız arasında olumsuz bir ilişki kuracaktır. Köpeğinize göre verdiğiniz mesaj; ‘Tuvaletimi yapıyorum, sahip bana kızıyor ; öyleyse tuvaletimi yapmamalıyım ya da başka yerlere yapmayalım.’dır. Yavru bir köpek hiçbir zaman yanlış bir yere tuvaletini yaptığı için ona kızdığınızı anlamayacaktır. Öyle ki sahibi kızdığı, şiddet uyguladığı için dışkısını yiyerek ortadan kaldırmaya çalışan köpekler vardır. Bu yüzden eğer yavrunuzu evde büyütmeye karar verdiyseniz ve ilerde problem yaşamak istemiyorsanız, ona karşı sonsuz bir sabır göstermeniz gerekmektedir.

ÖZETLE
-Rutin oluşturun. Yavrunun; günlük yemek, oyun, uyku ve tuvalet periyodlarınızın sırası ve saati değişmesin.
-Tutarlı ve sabırlı olun.
-Gün içinde yavruyu 2 saatte bir tuvalet noktasına götürün ve yaptığında, her defasında onu sevdiği bir yiyecekle ödüllendirin.
-Tuvalet Eğitimi için öncelikle köpeğinize box alışkanlığı kazandırın ve özellikle geceleri boxta kalmasını sağlayın. Çünkü köpekler yattıkları yeri kirletmek istemezler.
-Gece köpeğinizi boxa kapatmadan en geç 1 saat önce mamasını ve suyunu kaldırın.Geceleri en geç 2,5-3 saatte bir boxtan çıkarın ve tuvalet alanına götürün. Çünkü bir yavru maksimum 3 saat idrarını tutabilir.
-Evin içinde serbest dolaştığı zamanlarda kazaları önlemek için yavrunuzu gözlemleyin.
-Asla yanlış yere tuvaletini yaptığı ya da tutamadığı için onu cezalandırmayın.