YAVRU VE YETİŞKİN KÖPEKLERİNİZ İÇİN KAFES EĞİTİMİ

KÖPEĞİNİZE OYUNCAK SEÇERKEN
23 Şubat 2017
KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ
23 Şubat 2017

YAVRU VE YETİŞKİN KÖPEKLERİNİZ İÇİN KAFES EĞİTİMİ

Köpekler günümüzde evcil olsalar da kökenleri kurtlara, yani yabani hayvanlara dayanır. Tıpkı ataları olan kurtlar gibi içgüdüleri gereği dinlenmek, uyumak ve ürktüklerinde saklanmak için kendi özel alanlarına sahip olmak isterler. Biz de bunu göz önüne aldığımızda köpeğimize kafes eğitimi vererek içgüdülerine ve doğal ihtiyaçlarına uygun bir ortam hazırlamış oluyoruz.

KAFES EĞİTİMİNİN FAYDALARI
-Köpeğinizin mesane ve bağırsaklarını kontrol edebilmesini sağlar. Tuvalet eğitimi için bire birdir.
-Evde olmadığınız ya da onu göz önünde tutamayacağız anlarda köpeğinizi güvende tutar.
-Kemirme, kazma gibi davranışları öğrenmesine izin vermeden önüne geçebilirsiniz.
-Temizlik anında ya da köpek korkusu olan bir misafiriniz geldiğinde, onu ayrı bir odaya ya da tek başına balkona kapatmak yerine kafesinde tutarak her zaman yanınızda kalmasını sağlarsınız.
-Köpeğinizle yapacağınız yolculuklarda köpeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar.
-Ev içinde düzen sağlar. Kafes alışkanlığı kazanan yavru, yetişkin olduğunda da uyku ve dinlenme ihtiyacı hissettiğinde kendi isteğiyle kafesine girip uyuyacaktır.
-Geceleri doğabilecek olası kazaların ( Çiş kaçırma, kemirme gibi) önüne geçer.

KAFES EĞİTİMİ NASIL ÖĞRETİLİR?box-egitimi-02
-Köpeğiniz için bir kafes edindiğinizde yavruyu direkt içine kapatmak yerine, kafesin kapısını açık bırakın ve bir iki gün kendi girip çıkmasına, keşfetmesine izin verin.
-İlk günden itibaren mamasını kafesin içinde vermeye başlayın. Böylelikle kafesle arasında pozitif bir ilişki kuracaktır.
-Yavruyu kafese alıştırma sürecinde ilk denemelerde 1 saatten fazla kafesin içinde kapalı tutmayın.
-Kafesin içinde kapalı kalmaya alışması için yanına oyalanabileceği suni kemik ya da parçalanmayan kauçuk bir oyuncak koyabilirsiniz.

KURALLAR!
-Ortalama iki aylık olan bir yavru en fazla 2 saat tuvaletini tutabilir. Bunu göz önünde bulundurarak her iki saatte bir yavruyu dışarı çıkarın ve ihtiyacını gidermesini istediğiniz alana götürün.
-Alışma sürecinde yavru kapalı kalmak istemeyebilir ve ağlayabilir. Bu gibi durumda asla onunla ilgilenmemeniz, ağladığı için dışarı çıkarmamanız gerekir. Aksi halde ağladığında çıkardığınıza şartlanacaktır ve her seferinde artan şiddette ağlamaya devam edecektir.
-Tüm gün kafeste kalması hiç bir köpek için adil değildir. Kafes eğitimi tuvalet eğitimi için, geceleri ve evde olmadığınızda ya da onu göz önünde tutamayacağınız anlarda kullanabilmeniz içindir. Yaşam alanı değildir. Dinlenme, uyuma yeridir.
-Yavruyu iki saat süreyle kafeste tutmak istediğinizde en bir saat serbest dolaşıp enerjisini atmış, tuvaletini dışarı yapmış olması gerekmektedir. Sıkıntısı olan ya da yeterince enerjisini atamamış yavru, kafesin içinde durmak istemeyecektir. Bu yüzden kapatmadan önce yeterince yorgun olduğundan emin olun.
-Asla cezalandırmak için kafese kapatmayın. Unutmayın, kafes dinlenme alanıdır. Cezaevi değildir.
-Kafese alışmış bir köpek ses çıkarmadan kafesinde vakit geçirebilmektedir. Eğer köpeğiniz huzursuzlanıp ağlar ya da çıkmak isterse tuvaleti gelmiş olabilir ve böyle bir durumda kaza olasılığını önlemek için sustuğu anda onu çıkartıp tuvalet alanına götürmeniz gerekmektedir.
-İki üç aylık bir yavru geceleri her 3 saatte bir tuvalet ihtiyacı için kafesten çıkarılmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR
-Kafesin boyutu ne kadar olmalıdır?
Köpeğinizin 2-3 katı kadar büyük olmalıdır. Daha büyük olursa tuvaletini yapması için alan kalabilir ve bu yavru eğitiminde en son isteyeceğimiz şeydir.
-Köpeğim gün içinde kaç saat kafeste kalabilir?
Bu köpeğinizin kaç aylık olduğuna göre değişse de ilk günler (geceleri ya da evde olmadığınız anlar hariç) 1 saat dışarıda, 1 saat kafeste kalmalıdır. Alıştıktan sonra bu süre 2 saate kadar çıkabilir. Her 2 saatte bir çıkarmayı unutmayın.
-Kafes eğitiminin bir yaşı var mı?
Hayır. Her yaşta köpeğe bu alışkanlık kazandırılabilir.
-Köpeğimiz kaç aylık olana kadar geceyi kafeste geçirmeli?
5-6 aylık olana kadar düzeni bozmamanızı tavsiye ederim. Köpeğiniz alışkanlık kazanmış olacağından bir süre sonra siz kapatmasanız da uyumak için kafesini tercih edecektir.
-Kafesin zemini nasıl olmalı?
Kafesin içine köpeğinizin rahat uyuyabileceği ama kolay parçalayamayacağı bir minder ya da yatak koyabilirsiniz.
-Neden bağlamak ya da bir odaya kapatmak yerine kafes öneriyorsunuz?
Bağlı olan bir köpek sürekli tasmaya dolanacaktır ve istemeden kendine zarar verebilir, dolanıp boğulabilir. Bu yüzden bu hiç sağlıklı ve güvenli değildir. Bir köpeği bütün gün bağlı tutamazsınız. Bu psikolojik olarak da köpeğinize zarar verir. Odaya kapatılan bir yavru henüz ev kurallarını bilmediğinden sağı solu kemirmeye başlayacaktır ve istediği yere tuvaletini yapabilir. Tüm gün serbest olan bir yavruda kontrol sağlayamazsınız ve tuvalet eğitimi konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bir yavruyu kontrol altında tutmanın en adil yolu kafes alışkanlığı kazanmasıdır.