KÖPEĞİNİZİ KENDİNİZ Mİ EĞİTMEK İSTİYORSUNUZ ? ASLA İKİ DEFA TEKRARLAMAYIN !

CLICKER İLE KÖPEK EĞİTİMİ
23 Şubat 2017
KÖPEĞİNİZİ MOBİLYALARINIZIN ÜZERİNE ÇIKARMAK YA DA ÇIKARMAMAK…
7 Mart 2017

 KÖPEĞİNİZİ KENDİNİZ Mİ EĞİTMEK İSTİYORSUNUZ ?

 ASLA İKİ DEFA TEKRARLAMAYIN !

Köpeğinizi kendiniz eğitmeye karar verdiniz ve bunun için bir takım bilgiler edindiniz. Köpeğiniz sizin emeğinizle ‘’otur’’ komutunu öğrendi! Hatta daha da ileri gittiniz  ‘’yat’’ ve ”bekle” komutlarını bile öğrettiniz. Kendi yaşam alanında her şey yolunda giderken farklı bir ortamda köpeğinizin komutlarınıza itaat etmediğini, dikkatinin dağıldığını fark ettiniz. Siz ısrarla : ’’ Oğlum otur , otur ,otur…’’ diyorsunuz ama; köpeğiniz ikinci, hatta üçüncü anonsu duymadan kılını bile kıpırdatmıyor. Siz de sözünüzü dinletemediğiniz için usanıyorsunuz ve oluruna bırakıyorsunuz. Böylelikle köpeğiniz günden güne bağımsızlık bayrağını çekmiş oluyor.

Örnekte olduğu gibi eğitimde yapılan en yaygın yanlışlardan biri, komutların sürekli tekrar edilmesidir. Köpeğiniz oturmuyorsa komut otomatikman tekrarlanır. Siz arka arkaya komut verdikçe köpeğinizin sizi daha iyi anlayacağını düşünürsünüz ama; köpeğinize otomatikman  birkaç kez tekrarlanmadan itaat edilmeyeceğini öğretirsiniz. Çünkü ona öğrettiğiniz ‘otur’ değil ’otur, otur hatta otur! ‘dur. Onun tek suçu, cümlenizi bitirmenizi bekliyor olmasıdır.

Köpeğiniz ilk komutunuzu duymazdan geliyorsa siz uygulamasını sağlayın ve ona hangi komutu verdiyseniz o şekli almasına yardım edin. İlk komutta oturmadıysa hemen elinizle arkasına hafifçe bastırarak  oturmasını sağlayın  ve anında ödüllendirin.

Köpeğinize uygulatamayacağınız hiç bir komutu vermeyin. Köpeğiniz agresifse ve başka köpek gördüğünde kendine kaybedip sadece saldırmaya odaklanıyorsa böyle bir anda onun oturmayacağını bile bile ‘otur’ komutu vermeniz, ona  ‘istemediğin zamalarda sözümü dinlemeyebilirsin’ mesajını verir ve bu zamanla köpeğinizde alışkanlığa dönüşür. Yavruluk döneminde istediği zaman komutlara uyması sizi çok rahatsız etmese de büyüdüğünde onun üzerinde hakimiyet kurmanız zorlaşacaktır. Bu yüzden öncelikle köpeğiniz üzerinde hakimiyet kurmalısınız ve her ne olursa olsun komutları iki kez tekrarlamaktan kaçınmalısınız.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              GİZEM ASAR