KÖPEĞİNİZİ MOBİLYALARINIZIN ÜZERİNE ÇIKARMAK YA DA ÇIKARMAMAK…

KÖPEĞİNİZİ KENDİNİZ Mİ EĞİTMEK İSTİYORSUNUZ ? ASLA İKİ DEFA TEKRARLAMAYIN !
27 Şubat 2017
KÖPEĞİNİZ BULDUĞU HER ŞEYİ KEMİRİYOR MU?
18 Mart 2017

KÖPEĞİNİZİ MOBİLYALARINIZIN ÜZERİNE ÇIKARMAK YA DA ÇIKARMAMAK…

Henüz birkaç aylıkken sahiplendiğiniz küçük dostunuzun ilk zamanlar tüm sevimliliğini kullanarak koltuğa ya da yatağa çıkmasına göz yummuş ve her geçen ay dökülen tüy miktarının artması, köpeğinizin boyutunun büyümesi, mobilyalarınızın yıpranması vb. sebeplerle bu durumdan rahatsız olmaya başlamış; fakat bir türlü çözüm bulamamış olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz!

Köpeğini evin içinde büyüten çoğu köpek sahibinin ortak sorunlarından biri; mobilyalarını köpekleriyle paylaşmak durumunda kalmalarıdır. Yavruluk döneminde göze hoş gelen bu durum köpeğiniz bir yetişkin boyutuna ulaştığında sizi rahatsız etmeye başlar ve tek problem sandığınız gibi yıpranmış mobilyanızla özdeşleşmiş tüyler değildir.

Köpekler Neden Koltukta Ve Yatakta Yanımızda Olmak İster?

Yavruluk döneminde sizin koltukta oturmanız köpeğiniz için bir ağacın tepesinde oturmanızdan farksızdır. Bu yüzden aynı odada olmanız ve yerde ayağınızın dibinde yatıyor olması ona yetmeyecektir. Koltuk ve yatak paylaşımının temel sebebi köpeğinizin size olabildiğince yakın olmak istemesidir.

Köpeğiniz büyümeye başladığında, koltuğunuzda ya da yatağınızda uyumak istemesinin tek sebebi olan size yakın olmak istemesinin yanı sıra, mobilyalarınızın konforlu oluşudur. Evet, köpekler de rahatına düşkündür ve konforu severler. Bir zamanlar en rahat ettiğiniz koltuğunuzun yeni sahibi şimdi köpeğinizse bu durum köpeğiniz açısından son derece normaldir.

Köpeklerin Mobilya Üzerinde Uyumalarına İzin Verilmeli Mi?  

Köpekler sürü hayvanıdır; bu da aile üyelerini, yani sizi sürü bireyleri olarak gördükleri anlamına gelir. Köpeğinizle koltuğunuzu ya da yatağınızı paylaştığınızda, içgüdüleri onlara, sürü hiyerarşisinde kendini sizinle eşit ya da sizden üstün olduğunu söyler. Bu durum bazı köpeklerde bölgesel davranışa (indirilmek istendiğinde hırlama hatta ısırma ya da başkasının oturmasına izin vermeme gibi) sebep olabilir.

Tabi ki karar sizin ve bu tüm köpekler için geçerli değildir; fakat genel olarak davranış problemleri olan köpekler, koltuğa ve yatağa çıkmasına izin verilen köpeklerdir.

Evdeki sürü hiyerarşisinin korunması açısından köpeğiniz koltuk ve diğer eşyalarınızın üzerine çıkmamalıdır. Yatağınız onun gözünde evdeki en yüksek mevkidir ve sadece size ait olmalıdır.

Köpeğinizi Mobilyalarınızdan Uzak Tutmanın Yolları

Yavru eve geldiği ilk günden itibaren kurallarınız geçerli olmalı. Eğer köpeğinizle koltuğunuzu ve yatağınızı paylaşmak istemiyorsanız, köpeğiniz çıkmaya yeltendiğinde “Hayır” diyerek onu aşağı indirmelisiniz. Unutmayın, köpeğiniz sizin izin vermediğiniz hiç bir şeyi alışkanlık edinemez.

Evin tüm bireylerinin kurallar konusunda kararlı ve tutarlı olduğundan emin olmalısınız.

Köpeğinizin siz evde yokken sinsilik yapıp mobilyalarınızı işgal etmemesini istiyorsanız, koltuk ve yatağınızın üzerine hoşlanmayacağı bir koku sıkabilirsiniz. (oda sprayi, deodorant, parfüm vb.)

Köpeğinizin kendine ait rahat bir yatağı olmalı. Siz konforlu mobilyalarınızın keyfini sürerken onun sert zeminde uyuması pek de adil sayılmaz.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         Gizem Asar