KÖPEĞİNİZ BULDUĞU HER ŞEYİ KEMİRİYOR MU?

KÖPEĞİNİZİ MOBİLYALARINIZIN ÜZERİNE ÇIKARMAK YA DA ÇIKARMAMAK…
7 Mart 2017
KÖPEKLERDE ARAÇ FOBİSİ
27 Mart 2017

Dışarıdan eve geldiğinizde, minik dostunuzun birkaç saatlik süre içinde terliklerden, mobilya döşemelerine kadar önüne gelen her şeyi kemirmiş olduğunu görüyorsanız ve bu eylem köpeğiniz her yalnız kaldığında zarar boyutunu arttırarak tekrarlanıyorsa, bu makalemde sizin için sunduğum çözüm önerilerimi dikkate almanızı tavsiye ediyorum.

Köpekler Neden Kemirir?

Öncelikle bilmeniz gereken bu eylemin çözümünden önce nedenini anlamak olacaktır. Çiğnemek, tüm köpekler için doğalarının getirdiği normal bir davranıştır. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Özellikle yavru köpekler ağızlarını dünyayı keşfetmek için bir araç olarak kullanır. Tıpkı bebekler gibi yavru köpekler de ulaşabildikleri objeleri çiğnerler ve bu eylem diş çıkarma işlemini kolaylaştırmakla kalmaz, diş kaşıntılarını giderdiği gibi aynı zamanda diş etlerinin de rahatlamasını sağlar.

Bir köpek yaklaşık olarak 4 ile 6 ay arasında daimi dişlerine kavuşur. Kemirme davranışı bu süreçten sonra da devam ediyorsa buna neden olan farklı faktörler devreye girmiş demektir. Köpeğiniz sıkıntıdan, alışkanlıktan ya da yalnız kalması halinde strese bağlı kemirme davranışı gösterebilir. Kemirmenin önüne geçmenin anahtarı, bu davranışın nedenini tespit etmektir.

 

Köpeğinizin Kemirme Alışkanlığını Nasıl Durdurabilirsiniz

Köpeğinizi anlayın. Öncelikle neden kemiriyor olabileceği konusunda gözlem yapın.

Köpeğinize zevkle kemirebileceği çiğneme oyuncakları alın. Özellikle diş değiştirme döneminde kemirmesini istediğiniz çiğneme oyuncaklarına ya da dana derisinden yapılmış suni kemiklere yönlendirin. Köpeğinizin kazanacağı alışkanlıklara yön verebildiğinizi unutmayın.

Önlem alın. Evdeki temizlik malzemeleri, bazı saksı çiçekleri, kablolar yavru köpeğinizin sağlığı için ciddi tehdit oluşturur. Bu objeleri köpeğinizin ulaşamayacağı şekilde dizayn edin ya da ortada bırakmayın. Ayakkabı, çorap vb.  gibi köpeğinizi çiğnemeye özendirecek bütün nesneleri yalnız olduğunda ortadan kaldırın.

Köpeğiniz her yalnız kaldığında evinizdeki çeşitli objeleri kemiriyorsa bunun nedeni muhtemelen can sıkıntısıdır. Köpeğinizle her gün düzenli olarak oynayın ve günlük egzersizlerinizi ihmal etmeyin. Köpeğinizi evde yalnız bırakmadan önce zihinsel ve fiziksel olarak yorun. Unutmayın, en iyi köpek yorgun köpektir.

Doğru disiplini uygulayın. Köpeğiniz kemirmesini istemediğiniz bir objeye dişlediğinde sert bir “Hayır!” komutuyla onu uyarın ve kemirebileceği bir oyuncakla objenin yerini değiştirin. Uygun oyuncağı ya da kemiği kemirmeye başladığında onu överek sözlü olarak ödüllendirin.

Tutarlı olun. Köpeğiniz kemirmesine izin verdiğiniz terlikle, izin vermediğiniz terliğin ayrımını yapamaz. Yasaklar her aynı obje için geçerli olmalıdır.

Geç kalmış ceza, ceza değildir. Siz evde yokken yaptığı yaramazlıklara üstünden saatler geçtikten sonra tepki göstermeniz, bağırıp çağırmanız köpeğinize, sıradan bir anda sizden korkması gerektiğinden başka bir mesaj vermeyecektir. Cezalar ve uyarılar eylemin gerçekleştiği sırada geçerlidir. Köpeğiniz bir, iki saat önce yaptığı eylemle sizin ona bağırmanız arasında bir ilişki kuramaz.

Duvarlar, kapı kenarları gibi döşemelere caydırıcı olarak kemirme önleyici spray sıkabilir ya da acı turşu suyu sürebilirsiniz.

 

Özetle;

Kemirmek, köpekler için doğal bir davranıştır. Sadece sizin köpeğiniz değil, bütün köpekler kemirir.

Problemin çözümünden önce nedenini çözmelisiniz.

Daima köpeğiniz için uygun çiğneme oyuncakları bulundurun.

Köpeğinizi kemirmesini istemediğiniz objelerden, kemirmesini istediğiniz objelere yönlendirin.

Yalnız bıraktığınızda ulaşabileceği objeleri ortadan kaldırın. ( Terlik, kumanda vb. )

Köpeğinizin zihinsel ve fiziksel egzersiz ihtiyacını karşıladığından emin olun.

Köpeğinizi saatler önce yaptığı bir eylem için asla cezalandırmayın. Bu köpeğinizin öğrenmesini sağlamaz. Sadece sizden gereksiz yere korkmasına sebep olur.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        GİZEM ASAR