KÖPEKLERDE ARAÇ FOBİSİ

KÖPEĞİNİZ BULDUĞU HER ŞEYİ KEMİRİYOR MU?
18 Mart 2017
KÖPEĞİNİZİN VETERİNER KORKUSUNU YENİN!
23 Nisan 2017

Köpeklerde en yaygın görülen korkulardan birisi araç fobisidir. Bu durum, yavruluk döneminde arabayla çok fazla seyahat etmemiş köpeklerde daha sık görülürken, kötü ilişkilendirmeye bağlı olarak da görülebilen bir durumdur. Annesi ve kardeşlerinden ayrılıp yeni evine arabayla götürülen bir köpeği ya da ilk veteriner ziyaretini arabayla yapmış ve arabaya binmeyi veterinere gitmek, aşı olmakla ilişkilendirmiş bir köpeği kötü ilişkilendirmeye örnek verebiliriz.

Araç fobisi, köpek için de sahibi için de hayatı zorlaştıran bir durumdur. Köpeğinizi de dahil ettiğiniz hafta sonu gezmelerinizi her iki taraf için de kabusa çevirebilir. Araba fobisine sahip olan köpekte, seyahat boyunca strese bağlı olarak; mide bulantısı, kusma, titreme, sürekli salya salınımı gözlenir. Bu durum köpek için oldukça rahatsız edici ve sarsıcıdır.

Sizin köpeğinizin de araç fobisi varsa, araca bindiğinde verdiği tepki ne olursa olsun, kararlılığı ve sabrı elden bırakmadığınız sürece bunu yenebilirsiniz.

Köpeğinizin Araç Fobisini Yenmeniz İçin Çözüm Yolları

Arabanın kapısını motoru çalıştırmadan açın ve köpeğinizi aracın içine girmeye teşvik edin. Eğer kendi girmek istemezse kucaklayarak arka koltuğa koyun ve yavaşça kapıyı kapatın. Siz de ön koltuğa geçin ve bir iki dakika motoru çalıştırmadan aracın içinde oturun. Bu birkaç dakika içinde köpeğinizi sevdiği bir yiyecekle, küçük parçalarla ödüllendirin ve birkaç dakikanın sonunda arabadan çıkın ve köpeğinizle oyun oynayın. Bu alıştırmayı bir hafta boyunca her gün tekrarlayın ve bu süre içinde kesinlikle arabayla bir yere götürmeyin.

İkinci haftaya girdiğinizde muhtemelen köpeğiniz kendi isteğiyle arabaya atlamaya başlamış olacaktır. Kapıyı açın, köpeğinize içeri girmesini söyleyin, girdiğinde ödüllendirin ve yavaşça aracın kapısını kapatın. Yine birkaç dakika anahtarı çevirmeden oturun ve sonrasında motoru çalıştırın. Bir, iki dakika motor çalışırken aracın içinde oturun ve aracı hareket ettirmeden motoru kapatın ve araban inip köpeğinizle oynayın. Bu egzersizi de ortalama bir hafta boyunca tekrar edin.

Üçüncü hafta yine aynı şekilde köpeğinizi arabaya bindirin, ödüllendirin, yavaşça kapıyı kapatın ve bu defa motoru çalıştırdığınızda arabayı hareket ettirin. Bir blok çevrisinde kısa bir sürüş yapın ve seyahati sonlandırın.

Uzun bir seyahate çıkmadan önce, egzersiz sürelerini her defasında beşer dakika uzatarak köpeğinizin arabaya alıştığından emin olmalısınız.

Köpeğinizde oluşabilecek mide bulantısını önlemek için midesi boşken seyahate çıkarın ve arabaya binmeden önce su içirmeyin.

Köpekler birbirlerini gözlemler ve rol model alabilirler. Köpeğinizle yapacağınız seyahatlerde, yanına araç fobisi olmayan ve yolculuktan keyif alan bir arkadaşını aldığınızda o da korkulacak bir şey olmadığını görebilir ve araç içinde daha sakin kalabilir.

Eğer köpeğiniz boxa alışkınsa box içinde seyahat etmesi daha güvenlidir ve köpeğiniz sarsıntılardan daha az etkilenir. Bir boxınız yoksa ya da köpeğiniz alışkın değilse, köpeğinizin güvenli seyahat edebilmesi için, köpeklere göre yapılmış emniyet kemerlerinden edinmenizi tavsiye ederim.

Not: Tüm bu egzersizlere rağmen dostunuzun korkusu azalmıyor ve çalışmalar fayda etmiyorsa, köpeğinizde anksiyete bozukluğu olabilir ve bunun tedavisi için veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     GİZEM ASAR