KÖPEĞİNİZİN VETERİNER KORKUSUNU YENİN!

KÖPEKLERDE ARAÇ FOBİSİ
27 Mart 2017
KÖPEK EĞİTİMİNİN PÜF NOKTALARI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
9 Mayıs 2017

KÖPEKLERDE VETERİNER FOBİSİ

Veteriner ziyaretleri hemen hemen her köpeğin korkulu rüyası olmuştur. Veteriner korkusu olan bazı köpekler daha “veteriner” ve “ iğne” kelimesini duyduğunda bile evin içinde saklanırken, birçoğu veterinere yaklaştığınızda kliniğe, hatta kliniğin bulunduğu sokağa dahi girmeyi reddetmektedir. Bu durum dostunuz için de sizin için de stres yaratabilmektedir.

Köpeğinizin veteriner hekiminizden, veteriner kliniğinden korkması kötü ilişkilendirilmeye bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Köpeğinizin yavruluk döneminde ilk aşılama takvimiyle başlayan rutin veteriner ziyaretleri (hastalandığında gördüğü antibiyotik tedavileri de eklendiğinde) köpeğinizde;  veteriner=acı, veteriner=korku olarak hafızasına kazınır. Kısaca köpeğiniz veterinere gitmeyi genellikle acı duymakla ilişkilendirir. Onun dünyasında veterinere gitmenin iyi olan hiçbir yanı yoktur.

Peki ya köpeğinizin veteriner korkusunu yenebilmenizin mümkün olduğunu ve bu ziyaretleri keyifli hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? 

-Köpeğinizin Veteriner Hekiminizi Sevmesini Sağlayın

Özellikle ilk tanışma köpeğiniz için büyük önem taşır. İlk kez gittiğiniz veteriner hekiminizden köpeğinize yapacağı uygulama öncesinde ve sonrasında ödül vermesini isteyin. Ve bunu her ziyaretinizde tekrarlayın. Hekiminizin böyle bir alışkanlığı yoksa bile siz yanınızda götüreceğiniz birkaç parça ödülle bunu yapmasını rica edebilirsiniz.

-Veterinerinize Kısa Ziyaretler Düzenleyin

Köpeğinizin aşısı ya da bir rahatsızlığı olmasa bile ara ara hekiminizi ziyaret edin. Burada amacımız; köpeğinize veterinere gitmenin her zaman kötü bir fikir olmadığını, günlük hayatımızın bir parçasıymış gibi algılamasını sağlamak.

-Kliniğin Yakınında Oyun Oynatın

Kliniğiniz size çok uzak bir mesafede değilse bazı günler oyun oynamak için kliniğin yakınında bir yeri tercih edebilirsiniz. Bu, köpeğinizde “veterinere giden korku yolu” algısının değişmesini sağlayacaktır.

-Köpeğinizi Korkutmayın

Köpekler zamanla günlük hayatımızda kullandığımız kelimeleri olaylarla ilişkilendirmeyi öğrenirler. Köpeğinizi hoşnut kalmadığınız bir durumda “seni aşıya ya da veterinere götüreceğim” cümleleriyle korkutmanız ona gerçekten veterinere gitmenin korkulması gereken bir eylem olduğunu ifade edecektir.

– Rahat Olun

Köpeklerin endişenin kokusunu alabildiğini biliyor muydunuz? Veterinere gittiğinizde köpeğinizin canı acıyacak diye endişe duymanız naklen köpeğinize yansıyacaktır. Bu durumda köpeğinizin veteriner korkusu yoksa bile onun dilinde “Sahip endişeli o halde ben de endişeli olmayalım” dır. Bu yüzden köpeğinizden önce kendinizi rahatlatmanızı öneririm.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Gizem Asar