İŞ,SPOR VE GÖSTERİ KÖPEKLERİ

KÖPEK EĞİTİMİNİN PÜF NOKTALARI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
9 Mayıs 2017
YAVRU KÖPEK EĞİTİMİ
18 Temmuz 2017

Çalışan Köpek Mutsuz Köpek Mi, Yoksa Bu Bir Ön yargı Mı?

İnsan ve köpek arasındaki dostluğun, yaklaşık olarak günümüzden 33.000 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Bu dostluk, tarih boyunca köpek ve insanın işbirliği içerisinde yaşaması sonucu güçlendirilmiş, günümüze kadar gelmiştir.

Tarih boyunca en küçük cinsten en büyük cinse kadar her köpek farklı amaçlar ve görevler için üretilmiştir. Çoban köpekleri, av köpekleri, kızak köpekleri, arama kurtarma köpekleri, rehber köpekler, koruma köpekleri…Her biri belirli bir amaca hizmet etmek için yaratılmışlardır. Birçok insanın kucak köpeği olarak bildiği Yorkshire Terrier bile geçmişte tilki ve porsuk avında kullanılan en popüler köpeklerden birisiydi. Günümüzde Yorkiler gibi pet olarak beslenen çoğu köpek ırkı, kökenine baktığımızda zorlu şartlara göğüs germiş geçmişin iş köpekleridir.

Köpekler av güdüleri olan ve hedefe ulaşmaktan, bir şeyleri başarmaktan, takdir görmekten mutlu olan hayvanlardır. Ancak günümüzde eğitilen ya da çalışan iş köpekleri için toplumun bazı kesimleri bunu eziyet olarak nitelendirmektedir. Oysaki köpeklerin görev halindeyken eziyet gördüğü, mutsuz olduğu inancı tamamen bir ön yargıdan ibarettir. Hiçbir köpek çalışırken mutsuz olmaz. (şiddet görmediği ve adil metodlar uygulandığı takdirde!) Aksine çalışan ve bir şeyleri başardığı için takdir gören köpek dünyanın en mutlu köpeği sayılır. Sahip bir komut verir, köpek uygular ve sonucunda ya en sevdiği yiyecekle ya da en sevdiği oyuncağıyla ödüllendirilir. Sizce eziyet bunun neresinde? Asıl eziyet yüksek av güdüsüne  sahip bir köpeği, pet olarak alıp eve ya da bahçeye kapatmaktır. Enerjisini atamadığı için etrafa zarar vermeye başladığında ya da agresifleştiğinde sonu ya sokak ya da barınak olan köpeklerdir bunlar…

Örnek vermek gerekirse kusursuz bir çoban köpeği olan Border Collieler günümüzde agility, frisbee ve müzikli köpek gösterilerinin yıldızları olmuştur. İş köpekleri statüsünde de arama kurtarma, rehber köpek olarak da oldukça başarılı bir kariyere sahiptir. Bitmek bilmez enerjiye ve yüksek drivea sahip Border Collie ırkını pet olarak beslemek istediğinizde, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmesi için mutlaka Border Collie’nizle köpekli sporlara yönelmeniz gerekir. Belki onlar için koyunlarımız yok; ama onlara enerjilerini attıracak, bedensel ve zihinsel egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak köpekli sporlarımız, aktivitelerimiz var.

Özetle; insan ve köpek geçmişten bu güne işbirliği kurup ekip oluşturmayı başarmış iki ayrı türdür. Çalışmak köpeklerin içgüdülerinde vardır ve çalışan köpeklerin pet olarak beslenen köpeklere göre daha sağlıklı ve uzun yaşadığı ispatlanmıştır. Siz kabul etseniz de etmeseniz de ÇALIŞAN KÖPEK MUTLU KÖPEKTİR.

                                                                                                                                                                                                                                                           GİZEM ASAR