KÖPEK SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ BİLGİ

YAVRU KÖPEKLER NEDEN ISIRIR?
24 Temmuz 2017
KÖPEKLERDE NUMARA EĞİTİMİ
31 Ağustos 2017

Doğru Köpek Seçimi

Ailenize yeni bir dört ayaklı birey eklemeye karar verdiniz; ancak yavruyu nasıl seçeceğiniz ya da nereden alacağınız konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, bu yazımın size faydası olacağına inanıyorum.

1-Doğru Irkı Seçmek

Öncelikle seçeceğiniz ırkın hayat koşullarınıza ve yaşam alanınıza uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir. Her ırkın gereksinimleri farklıdır. Ayrıca, köpekler farklı kişilik özelliklerine sahiptir ve her ırk aynı sabra sahip değildir. Özellikle çocuğunuz varsa bu konuda daha dikkatli olmanızı öneririm.

2-Doğru Üreticiyi Seçmek

Hayat standardınıza en uygun ırkı seçtikten sonra sıradaki ve en önemli adım, doğru üreticiyi seçmek. Ortalama 10-15 yılınızı beraber geçireceğiz can yoldaşınızın,  ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı bir yavru olması gerekir. Her anlamda sağlıklı bir yavruya sahip olmak en büyük hakkınızdır. Eğer seçiminizi safkan bir ırktan yana yaptıysanız, bunu da ancak doğru üreticiye ulaşarak sağlayabilirsiniz. İster köpek çiftliği olsun, ister evde üretim olsun; seçmiş olduğunuz üreticinin sağlıklı ve ırkın karakteristik özelliklerine sahip yavru üretimi yapabilmesi için, üretim yaptığı köpeklerin soy kütük belgesi (secere) olması ve yerli ise Kif (Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonu)  tarafından üretim izni almış olması gerekir. Üretim izni almış bir köpek hem karakter bakımından düzgündür; hem de sağlıklı, kalıtsal hastalık taşımayan köpektir. Genler nesilden nesle aktarıldığı için sağlıklı anne, babadan doğan yavrular da genel olarak dengeli ve sağlıklı olur. Bu yüzden, merdiven altı üreticiler ve pet shoplar köpek sahiplenmek için doğru adres değildir. Çünkü; seçmiş olduğunuz yavrunun genleri ve taşıyabileceği kalıtsal hastalıklar konusunda bilgi sahibi olma şansınız yoktur.

3-Doğru Yavru Seçimi

Doğru yavruyu seçmek, doğru ırkı seçmek kadar önemlidir. Anne babası aynı olan kardeşler arasında bile karakter bakımından farklılık gözlenir. Öncelikle seçeceğiniz yavrunun cinsiyetine karar vermelisiniz. Dişi köpekler, erkek köpeklere göre daha küçüktür ve genellikle daha itaatkar olurlar. Yetişkin olduklarında daha az dominantlık gösterirler. Erkek köpekler dişilere kıyasla daha heybetlidir ve eğer doğru şekilde yetiştirilemezlerse, yetişkin olduklarında hormonlarının etkisinde diğer erkek köpeklerle sürekli bir alan kavgasını içinde olurlar. Eğer ilk kez köpek sahibi olacaksanız ve seçiminizi erkek köpekten yana yapacaksanız, köpeğiniz daha yavruyken bir eğitmenden destek almanızı öneririm.

Sahip olacağınız yavrunun cinsiyetine karar verdikten sonraki adım, yavrunun karakteri. Karakter, kardeşler arasında farklılık gösterdiği gibi aynı cinsiyette olan yavrular arasında da farklılık gösterebilir. İkisi de erkek olan iki yavrudan biri çok sakin ve geri planda iken; diğeri daha hareketli, meraklı ve aktif olabilir. Eğer köpekli sporlara ilginiz varsa ya da eğitilebilirliği yüksek, aktif bir köpek istiyorsanız; kardeşler arasında oyuncağa en meraklı olan ve en mücadeleci yavruyu seçmelisiniz. Sadece iyi bir aile köpeği olsun, etliye sütlüye bulaşmasın yeter diyorsanız, o zaman en sakin ve teslimiyetçi yapıda olan yavruyu tercihiniz olabilir. Dikkat etmeniz gereken şu ki; seçmiş olduğunuz yavru çok sessiz ve hareketsiz ise yavrunun sağlıklı olup olmadığından emin olun. O sakinlik, bir hastalık belirtisi olabilir. Bilinçli üreticiler hastalıklı yavru vermezler; ama yine de şüphe duyacak olursanız yavruyu almadan önce veteriner kontrolünden geçirebilirsiniz.

4-Sekiz Haftalıktan Daha Küçük Yavru Sahiplenmeyin

8. ve 12. haftalar yavruların sosyalleşmesi için oldukça önemlidir. Bu dönemde yavru dişlerini kullanmayı, mücadele etmeyi, anne ve kardeşleriyle doğru ilişki kurmayı öğrenir. Annesinden alacağı terbiye, sizinle sürdüreceği 10-15 yılın temelini oluşturur. Üstelik anne ve kardeşleriyle yeteri kadar vakit geçirme imkanı bulan yavrular, diğerlerine göre daha dengeli ve sosyaldir. ‘’Ne kadar küçük alırsak o kadar iyi’’ mantığı tamamen hatalı bir düşüncedir.

5-Aşı Karnesi Ve Secere Talep Edin

8 haftalık olan yavrunuzu teslim almadan önce, üreticinin en az bir karma aşısı ve iç-dış parazit uygulamalarını yaptırmış olduğu aşı karnesini mutlaka isteyin. Seçiminizi üretim izni olan bir üreticiden yaptıysanız köpeğinizin soy kütük belgesini (secere) istemeyi unutmayın. Bu belge, köpeğinizi sahiplendikten birkaç hafta sonra, adresinize teslim edilecektir.

ÖNEMLİ!

 Eğer ırk takıntınız yoksa ve sadece size yoldaş olacak, cinsiyetinin, ırkının öneminin olmadığı bir köpek sahiplenmek isterseniz; barınaklar cins ya da melez, çok güzel ve iyi karaktere sahip köpeklerle dolu. Bazıları yaşadığı travmalar sebebiyle agresif ya da aşırı ürkek karaktere sahip olabilir, davranış problemleri olabilir. İlk kez köpek sahibi olacaksanız bunu belki siz anlayamayabilirsiniz; fakat bir eğitmen ya da veteriner yardımıyla oradan ailenize uygun, düzgün karakterli bir köpek seçip barınaktan bir canın kurtarılmasına siz de destek olabilirsiniz.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         GİZEM ASAR