KÖPEKLERDE NUMARA EĞİTİMİ

KÖPEK SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ BİLGİ
6 Ağustos 2017
SAĞIR KÖPEK EĞİTİMİ
17 Eylül 2017

Köpeklerde Numara Eğitimi

Tüm köpekler sahipleriyle vakit geçirmeyi, iletişim kurmayı sever. Köpeğinize öğreteceğiniz birkaç küçük numara ve eğlenceli oyunlar aranızdaki bağı ve iletişimi güçlendirdiği gibi, aynı zamanda onunla vakit geçirmenizin en eğlenceli yolu olacaktır.

Köpeğinizle numara eğitimlerine başlamadan önce; otur, yat, bekle gibi basit temel komutları tam anlamıyla öğretmiş olmanız gerekir. Köpeğiniz temel komutları doğru bir şekilde uygulamaya başladığında keyifle sergileyeceği numaralar öğrenmeye hazır duruma gelmiş olur.

Öncelikle bir clicker edinmenizi tavsiye ederim. (bakınız; köpek eğitimi, clicker ile köpek eğitimi). Köpeğinize numara öğretirken zamanlama çok önemlidir. Köpeğiniz, ondan istediğiniz doğru hareketi yaptığında clicker ile işaretleyip ardından ödüllendirdiğinizde köpeğinizin hareketleri öğrenme süresini hızlandırmış olursunuz.

Her köpek her numarayı yapamaz. Köpeğinize numara eğitimi verirken onun fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. St.Bernad, Newfoundland, Bernese,Kangal, Mastiff gibi iri cüsseli, ağır bir köpeğe sahipseniz atlamalı zıplama ya da arka bacakları üzerinde durmasını gerektiren beceriler köpeğinizin eklemlerini fazla yoracağı için ileriki yıllarda sağlık sorunlarına sebep olabilir. Böyle ırklarla ölü taklidi yap, utan, selam ver, … getir gibi bedenini yormayacak numaralar çalışmanız daha uygun olacaktır.  Jack Russell Terrie, Dachshund, Welsh Corgi, Pomerianan  gibi kısa bacaklı ırkların da uzun süre arka bacakları üzerinde durması köpeğinizin eklem sağlığı için uygun değildir.

 Eğer köpeğiniz ona öğretmiş olduğunuz numarayı sergilemeyi reddediyorsa onu zorlamayın. Hareket bedenine uygun olmayabilir, fiziksel olarak zorlanıyor ve ağrı duyuyor olabilir. Köpeğinizin size keyifle eşlik edebilmesi ve küçük numaralardan keyif alması için hareketleri yaparken zorlanmaması gerekir. Lütfen öğretmek istediğiniz numaranın köpeğinizin fiziksel özelliklerine uygun olup olmadığına dikkat edin.

Sevgili dostunuzun ırkı ne olursa olsun onu yormadan,  kolaylıkla öğretebileceğiniz birkaç küçük numara ve öğretme yolunu siz değerli hayvan dostlarıyla paylaşıyorum. Bol Şans!

Pati Ver Komutu

Köpeğinizin sevdiği bir yiyeceği (salam, sosis, peynir vb.) küçük bir parça halinde avucunuzun içine alıp parmaklarınızı sıkıca kapatın. Köpeğinize otur komutu verin ve içinde ödül olan kapalı avucunuzu köpeğinize doğru uzatıp koklamasını sağlayın. Köpeğiniz avucunuzun içindeki ödüle ulaşmak için patisini uzattığında diğer elinizde tuttuğunuz clickera basın ve anında avucunuzdaki ödülü verin. Bunu beş, on kez arka arkaya tekrar edin. Köpeğiniz siz elinizi uzattığınızda patisini uzatmaya başladığında ‘’pati ver’’ diyerek hareketi isimlendirin. En az 15-20 tekrardan sonra bir süre sonra avucunuzun içinde ödül olmadan, parmaklarınız hafif açık şekilde elinizi uzatın ve ‘’pati ver’’ komutunu tekrarlayın. Her defasında parmak açıklığınızı arttırarak çalışmalara devam ettiğinizde köpeğiniz bir süre sonra elinizi açık vaziyette uzattığınızda patisini uzatmaya başlayacaktır.

 

Ölü Taklidi Yap

Önce köpeğinize yat komutu verin ve o pozisyonu bozmaması için ödüllendirin. Elinize bir parça ödül alın ve köpeğinizi elinizdeki yiyeceği takip ederek yere yan yatmasını sağlayın. En ufak bir yan yatma çabasını bile clickera basıp ödüllendirin. Köpeğiniz 7-8 kere sizin elinizi takip ederek yan yatmaya başladığında 9. Denemede ‘’öl’’ diyerek komutu isimlendirin. 10-15 tekrardan sonra köpeğinizi yan yatırmak için elinizi daha az kullanmaya başlayın ve komutu verdikten sonra yan yatmasını bekleyin. Köpeğinizin ölü gibi yatma numarasını daha profesyonel sergileyebilmesi için her denemede yerde yan yatma süresini birkaç saniye uzattıktan sonra clickera basın ve ödüllendirin.

 

 

 

Uslu Köpek

Köpeğinize otur komutu verin elinizde tuttuğunuz bir parça ödülü kafasını birkaç santim üzerinde tutun. Köpeğiniz ödüle ulaşmak için ön patileriyle elinize uzandığında clickera basın ve ödülü verin. Bunu 10-15 kez aynı şekilde tekrar edin. Köpeğiniz patilerini size doğru uzattığında ödül geleceğini anladıysa o şekilde durma süresinin uzatmak için elinizdeki ödülü ön patileri havadayken birkaç saniye dişlemesine izin verin. Başlarda denge kurmakta zorlanacağı için elinizle göğsünden destek olarak ona yardımcı olabilirsiniz. Köpeğiniz kolaylıkla istediğiniz pozisyonu almaya başladığında komutu adlandırın ve ”uslu ol, yalvar” ya da istediğiniz bir kelimeyi söyledikten sonra harekete teşvik edin ve hareketi doğru yaptığında her defasında clickera basıp ödüllendirin. Bazı köpekler bu numarayı bir günde öğrenirken bazılarının öğrenme süresi birkaç günü bulabilir. Köpeğiniz denge kurmayı öğrendiğinde yavaş yavaş çalışmalarınızda aranızdaki mesafeyi açın ve komutu elinizi biraz daha uzaktan havada tutarak tekrar edin.

 

 

 

Dön

Köpeğiniz dört ayağının üzerinde dururken elinize aldığınız bir parça ödülü saat yönünde çevresinde döndürerek elinizi takip etmesini sağlayan ve bir tam turdan döndürdükten sonra clickera basıp onu ödüllendirin. Bunu 10-15 kez tekrar ettikten sonra hareketi ‘’dön’’ diyerek komutu adlandırın ve aynı şekilde birkaç tekrar daha yapın. Köpeğiniz elinizdeki ödülü takip ederek dönmeye başladığında elinizi kafasının üzerinde tutarak aşağıdan takip edebileceği şekilde etrafında döndürün ve köpeğiniz her tam tur döndüğünde onu ödüllendirin. Ortalama 20-30 tekrardan sonra köpeğiniz sadece parmağınızla yapacağınız bir dön hareketinden sonra etrafında dönmeye başlayacaktır.

Geri Git

Köpeğiniz dört ayağının üzerindeyken ona doğru birkaç adım yürüyün ve bir iki adım bile geri gitse clickera basıp ödüllendirin. Birkaç tekrardan sonra daha fazla geri adım atmasına teşvik edin ve hareketi  ‘’geri‘’ komutu verdikten sonra ödüllendirin.  Her defasında daha az ona doğru adım atmaya çalışın ve onun kendi geliştirdiği refleksle geri komutu verdiğinizde geri gitmesini bekleyin. Bu komutu çalışırken dar bir koridor tercih etmeniz köpeğinizin geri gitmeyi öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    GİZEM ASAR