SAĞIR KÖPEK EĞİTİMİ

KÖPEKLERDE NUMARA EĞİTİMİ
31 Ağustos 2017
KÖPEĞİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN
3 Kasım 2017

Sağır Köpek Eğitimi

SAĞIR KÖPEK EĞİTİMİ

Pek çok insan sağır bir köpekle yaşamanın zor, iletişim kurabilmenin ise imkansız olduğunu düşünür. Bu tamamen bir ön yargıdan ibarettir. Sağır köpekler de sahipleriyle doğru şekilde iletişim kurabilir hatta eğitilebilir.

Size şu kadarını söyleyebilirim ki ben henüz 7 yaşımdayken sahip olduğum ve o yaşlarda eğittiğim ilk köpeğim Daisy, %100 duyma engelli bir Bolognese Terrierdi. Üstelik onu aldığımızda 1 yaşına yakındı ve biz onun 4.sahibiydik. Köpek eğitimi konusunda hiçbir bilgim olmamasına rağmen o yaşlarda ona el işaretleriyle temel komutları öğrettim ve aramızda inanılması güç bir bağ oluştu. Beraber saklambaç bile oynayabiliyorduk ki bu ikimizin de en sevdiği oyundu. Onunla yaşadığım 13 yıllık deneyimime dayanarak söyleyebilirim ki; ilkokul çağındaki bir çocuk hiçbir bilgisi olmadığı halde sağır bir köpekle iletişim kurabiliyor ve onu eğitebiliyorsa, bunun kendiniz ve engelli dostunuz için imkansız olduğunu düşünmeyin. 

Daisy, 1995-2008

Sağır bir köpeğe sahipseniz şanslısınız! Çünkü sağır köpekler, duyan köpeklere oranla sahiplerine daha fazla bağlıdır. Bunun sebebi de küçük dünyalarında iletişim kurabildiği, anlayabildiği tek kişinin lideri yani sahibi olmasıdır. Ayrıca; sağır köpekler oldukça zeki, burunları ve algıları da oldukça kuvvetlidir. Sizi anlayabilmek, iletişim kurabilmek için adeta can atarlar. Onunla yeteri kadar ilgilenip sevginizi verdiğinizde öğretemeyeceğiniz şey çok azdır.

Yapılan araştırmalar sağır köpeklerin, biz konuşurken yüz kaslarımızı okuyabildiğini göstermiştir. Bu demek oluyor ki  köpeğinizle iletişim kurarken o sağır diye siz de dilsiz ve ifadesiz olmak zorunda değilsiniz. Olumlu bir davranış yaptığında aferim deyip gülümsemeniz ve ardından ödül vermeniz, onun doğru davranışın ne olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde istemediğiniz bir davranışta bulunduğunda kaşlarınızı çatıp ‘’hayır’’ demeniz ve onu yanınıza çağırmanız bir süre sonra o davranıştan vazgeçmesini sağlayacaktır. 

Sağır Köpekler Nasıl Eğitiliyor?

Sağır köpekleri eğitmek için iki ayrı eğitim metodu kullanıyoruz. Bunlardan biri işaret diliyle (el hareketleri ile) iletişim, diğeri de dokunmatik eğitim dediğimiz köpeğinizin vücudunun belirli yerlerine dokunarak, istediğimiz komutu ona iletmeyi içeren bir yöntem. Her iki yöntem de yeterli sabır ve doğru kurulan iletişim ile köpeğinize itaat eğitimi vermemizi mümkün kılıyor. Ayrıca titreşimli tasmalar (elektrik değil sadece titreşim veren!) da sağır köpeklerle yaptığımız çalışmalarda ‘’hayırı’’ öğretebilmemiz için bize oldukça yardımcı oluyor. Duyan köpeklerde olduğu gibi, sağır köpeklerde de eğitim henüz yavruyken başlamalıdır. Sağır köpeğinizin  dış dünyaya adaptasyonu, sosyalleştirilmesi, sizinle arasındaki bağın güçlendirilmesi için eğitime ne kadar erken başlanırsa köpeğiniz için ve sizin için hayat o kadar kolay ve keyifli olacaktır.

Sağır köpek eğitimi, duyan bir köpeği eğitmekten çok farklı değildir; ancak ekstra sabır göstermek gerekir. Sağır köpekler duyan köpeklere göre daha hassastır. Eğitimleri ve yetiştirilmeleri daha titiz bir çalışma gerektirir. Eğer siz de sağır bir köpeğe sahipseniz ve onunla daha kaliteli bir yaşam geçirmek için profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen benimle iletişime geçin.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                GİZEM ASAR