KÖPEĞİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN

SAĞIR KÖPEK EĞİTİMİ
17 Eylül 2017
KÖPEĞİNİZ VE BEKLENTİLERİNİZ
30 Aralık 2017

KÖPEĞİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN

Can dostunuzun, uzun yıllar sağlıklı ve mutlu bir köpek olarak yaşamasının sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz? Bazı köpek sahipleri, sadece kaliteli bir mama kullanarak köpeklerinin sağlığı için olan tüm sorumluluklarını yerine getirdiklerini düşünürler. Bu kısmen doğrudur; ancak köpeğinizin sağlıklı ve uzun yaşaması için tek başına yeterli değildir. Köpeklerin çoğu ortalama olarak 10-15 yıl kadar yaşasalar da 2013 yılında ölen ve dünyanın en uzun yaşayan köpeği kabul edilen terrier melezi Max, öldüğünde 30 yaşını doldurmuştu. Geçen sene ölen Avustralya Çoban Köpeği Maggie’nin de öldüğünde 30 yaşında olduğu biliniyor. Bu örnekler istisna olabilir; ancak birkaç yıl da olsa köpeğinizin ömrünü uzatabilmeniz ya da kalan ömrünü sağlıklı geçirmesini sağlayabilmeniz mümkün. Tabii köpeğiniz genetik bir hastalığa sahip değilse…

Köpeğinizin Hayatından Stresi Çıkartın

Stres, tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de kanser başta olmak üzere birçok hastalığın davetiyesidir. Köpeğinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız en başta ona huzurlu ve dengeli bir hayat sunmanız gerekir. Sürekli stres ve baskı altında olan köpeklerde, mutlu yaşayan köpeklere oranla daha fazla kanser gözlemlenmektedir. Siz farkında olmasanız bile, aile içi yaşadığınız tartışmalar, gerginlikler naklen köpeğinize yansımaktadır. Köpeğinize olabildiğince sakin ve stressiz bir hayat sunmanız, onun sağlığı için oldukça önem arz eder.

Doğru Beslenme

Evet, can dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için onun boyutuna ve yaşına uygun super premium bir mamayla beslenmesi oldukça önemli. Köpeğinizin, mama haricinde çiğ ya da az pişmiş sebze tüketmesi de sağlığı için faydalıdır. (Yağsız ve tuzsuz olması koşuluyla). Ayrıca ayda birkaç kez çiğ kuzu kemiği vermeniz köpeğinizin ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Köpekler etçil hayvanlardır. Doğada avlarını yakaladıklarında önce etlerini, en son kemiklerini yerler. Bu sayede dişlerinin arasında kalan et parçaları temizlenir ve tar tar oluşumu önlenir. Unutmayın ki sindirim ağızda başlar. Köpeğiniz besinleri ne kadar iyi çiğnerse yedikleri ona o kadar çok fayda sağlayacaktır. Bu da ancak sağlıklı dişlerle mümkün olur.

Bunlara ek olarak köpeğinize on günde bir, küçük bir diş sarımsak yutturmanız hem deri ve tüy sağlığı için hem de iç parazitlere karşı doğal bir savunma oluşturacağı için oldukça faydalıdır.

Ev yemekleri ve yediğiniz aburcuburları; şeker,un ve trans yağ  içeren gıdaları köpeğinizin hayatından çıkartın.

Düzenli Egzersiz

Köpeğinizin 10 yaşına geldiğinde de koşup oynayabilmesini, yapacağınız uzun yürüyüşlerde size eşlik edebilmesini istemez miydiniz? Bunun için köpeğinizin yavruluk döneminden itibaren, sabah akşam en az yarımşar saat yürüyüş yapması gerekir. Günde ortalama 1 saat yapacağız yürüyüşlerle hem köpeğiniz formda kalır hem de kas ve eklem sağlığını korumuş olursunuz. Bunun haricinde haftanın birkaç günü top at-getir ya da frisbee oynamanız köpeğinizin enerjisini  attırmakla kalmaz, aynı zamanda bacak kaslarını güçlendirir ve bu sayede köpeğinizde ileriki yaşlarda oluşabilecek kireçlenme, kas erimesi gibi yaşlılık sorunlarının da önüne geçmenizi sağlar.

Rutin Veteriner Ziyaretleri

Ülkemizde, belediyelerin aşılama ve ilaçlama konusunda yeterli özveriyi göstermemesi sebebiyle sokak hayvanlarının nüfusuna paralel olarak, iç-dış parazit ve parazitlerden geçen çeşitli kan hastalıklarında artış gözlemlenmektedir. Köpeğinizin iç-dış parazit uygulamalarını ve yıllık uygulanan aşılarını düzenli yaptırmanız, onun sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Aşılamanın haricinde en azından yılda bir kez check-up yaptırmanız, köpeğinizin sağlığını kontrol altında tutmanızı, oluşabilecek hastalıklara erken müdahale etmenize olanak tanır.

Köpeğiniz Dişiyse, Kısırlaştırın!

Eğer dişi bir köpeğe sahipseniz ve üretim yapma gibi bir amacınız yoksa, yani köpeğiniz her yıl doğum yapmayacaksa kısırlaştırmanız onun sağlığı için en doğru olanıdır. Kısırlaştırılan köpeklerde, ileriki yıllarda oluşabilecek meme tümörü riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca köpeğinizi kısırlaştırarak, yine doğum yapmayan köpeklerde görülen ve oldukça tehlikeli olan Pyometra (rahim iltihabı) hastalığı riskini de tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Köpeğinizin ‘’Köpek’’ Olmasına İzin Verin

Birçok köpek sahibi, zaman zaman köpeklerini bilinçli veya bilinçsiz olarak kısıtlama ihtiyacı hisseder. Çimlere basmasın, yağmurda çıkmasın (ıslanır, ayakları çamur olur), başka köpekler yaklaşmasın (ısırılır, zarar görür) derken köpeğinizin hayatını büyük oranda engellemiş oluyorsunuz. Onların da çimlerde koşmaya, güneşlenmeye, yağmurda ıslanmaya, başka köpeklerle koşup oynamaya, çamura bulanmaya hakları var. Unutmayın ki can dostlarımız bir köpek! Ve biz onları ‘’köpek’’ oldukları için seviyoruz. Bırakın köpek olmanın keyfini çıkarsınlar. O zaman ne kadar mutlu olduklarına siz de şahit olabilirsiniz.

Biri 10, biri 14 yaşında iki yaşlı! Golden Retriever sahibi olarak size şunu söyleyebilirim ki; köpeklerim hala koşup oynayabilmekte ve her ikisi de son derece sağlıklı, aktif ve formda. Yazdıklarıma dikkat ederseniz, sizin köpekleriniz de sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirebilir. Hepinize tüylü dostlarınızla geçireceğiniz uzun, sağlıklı ömürler dilerim…

                                                                                                                                                                                                                                                        GİZEM ASAR