SOKAK KÖPEKLERİ EĞİTİLEBİLİR Mİ?

KÖPEĞİNİZ VE BEKLENTİLERİNİZ
30 Aralık 2017
İYİ BİR KÖPEK SAHİBİ OLMANIN 5 ADIMI
18 Şubat 2018

Sokak Köpekleri Eğitilir Mi?

SOKAK KÖPEKLERİ EĞİTİLEBİLİR Mİ?

Hemen hemen hepimizin sokağında en az bir tane, yaşamını sokakta sürdürmeye çalışan bir köpek bulunmakta; barınaklara ve ormanlık alanlara  terk edilen yüzlerce, hatta binlerce köpek de hayatta kalabilmek adına yaşam mücadelesi vermektedir. Türkiye’de sokak köpeklerinin nüfusu bu kadar fazlayken, çok az insanın bu hayvanları ailelerine dahil ettiğini biliyor musunuz? Bu durumun en yaygın sebeplerinden biri; insanların, sokak köpeklerinin ya da melez köpeklerin iyi bir aile köpeği olamayacağını, eğitim alamayacağını düşünmesidir. Bu tamamen bir ön yargıdır. Evet, safkan ırklar eğitime ve itaat etmeye daha yatkındır; ancak bu sokak köpeklerinin ya da melez köpeklerin asgari düzeyde eğitim alamayacağı anlamına gelmez. Doğru yaklaşım ve sabırla sokak köpekleri de eğitilebilir.

Bir Sokak Köpeği Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sokakta ya da barınakta yaşayan köpekler yaşadıkları olumsuz deneyimler yüzünden insanlara ve diğer hayvanlara karşı agresif ya da çekingen bir tutum sergileyebilir. Bu köpekler sahiplenilmeden önce mutlaka rehabilitasyon sürecinden geçmelidir. Aşırı ürkek köpekler, kendilerini güvende hissetmediği anlarda ısırma eğilimi gösterebilir. Bu saf kan ırklar için de geçerlidir ve eğer dostumuz rehabilite edilmezse ilerde ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden agresif ya da aşırı ürkek köpekler kesinlikle rehabilite edilmeden sahiplendirilmemelidir.

Barınaktan ya da sokaktan bir köpek seçmeye karar verdiğinizde, seçim yapmadan önce mutlaka köpeklerin hareketlerini gözlemleyin. Seçeceğiniz yavru ya da yetişkin dostumuzun insancıl ve diğer arkadaşlarıyla geçinebiliyor olması, yaşadığınız eve uygun boyutta olması başlıca kriterleriniz olmalı. Rengi, tipi, cinsiyeti ikinci plandaki kriteriniz olsun. Burada önemli olan faktör seçim yaptığınız köpeğin uyumlu ve aile içinde yaşayabilecek karaktere sahip olmasıdır. Eğer doğru seçimi yapma konusunda endişeleriniz varsa, bir eğitmenden yardım alarak ailenize evsiz bir dostumuzu dahil edebilirsiniz.

Sokak Köpekleri Nasıl Eğitilir, Neler Öğrenebilir?

Bir sokak köpeğini eğitmeden önce, dostumuzun psikolojisinin son derece sağlıklı olması gerekir. Korkan, güven duymayan bir köpeğe hiçbir şey öğretemezsiniz. Bu tüm köpekler için geçerlidir. Bu yüzden ilk adım dostunuzun güvenini kazanmaktır. Onunla bol bol vakit geçirmeniz, ara sıra mamasını elinizden yedirmeniz, yanında negatif etki gösterecek bir davranışta bulunmamanız (bağırmak, korkutmak gibi) zamanla dostunuzun güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

İlk adımı başarıyla geçtiyseniz köpeğiniz, onunla günlük hayatınızı kolaylaştıracak birkaç basit komutu öğrenmeye hazır hale gelmiş demektir. Köpeğinizin eğitimine ‘gel’ gibi basit bir komutla başlayıp ‘otur ve bekle’ komutlarıyla devam edebilirsiniz. Eğer köpeğiniz öğrenmeye açıksa ve bundan zevk alıyorsa ‘pati ver, oyuncağını bul’ gibi basit numaralar öğretip zihnini geliştirebilirsiniz.  Eğer sahiplendiğiniz dostunuz yetişkinse tasmayla gezme konusunda bir süre sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi siz sahiplenene kadar geçen süreçte tasmayla hiç tanışmaması ve özgür dolaşmaya alışmış olmasıdır. Böyle bir durum yaşıyorsanız size tavsiyem; köpeğiniz tasmanın varlığını kabul edene kadar ev içinde de boyun tasmasını çıkartmayın. Bir  süre sonra durumu kabullenecek ve tasmaya verdiği tepkiyi azaltacaktır.

Sokakta ya da barınakta yaşayan köpeklerin eğitimi sabır ister ve hassiyet gerektirir. Uygulanan her eğitim metodu başarı getirmeyebilir. Ödüle dayalı eğitim metodları daha hızlı sonuç verir.

Bazı ırklar melezlendiğinde sert mizaçlı ve başına buyruk köpekler dünyaya getirebilir. Sahiplendiğiniz köpeğiniz agresif olmasa bile başına buyruk ve daha az itaatkar ise, bir köpek eğitmeninden yardım alabilirsiniz. Eğitim, köpeğinizle daha özgür ve mutlu bir hayat yaşamanız içindir. Köpeğiniz sokak köpeği dahi olsa eğitim alması, birkaç temel komutu bilmesi köpeğinize ev içi ve ev dışında özgürlük getirir.

Unutmamanız gereken şu ki; sokak köpekleri eğitim alsa da almasa da son derece akıllı ve sadıktır. Yolda başını okşadığınız, bir kez yemek verdiğiniz bir köpek bile, sizi her zaman tehlikelere karşı korumaya hazırdır. Onlar hayatı yaşayarak öğrenir. Bunu geliştirmek ve onlarla kurduğunuz dostluk ilişkisine bir şeyler katmak sizin elinizdedir. Doğru kurulan iletişim ve sabırla sokak köpeklerinin de eğitim alabileceğini, saf kan ırklardan bir eksiklerinin olmadığını unutmamalısınız.

 

                                                                                                                                                                                                                                                            GİZEM ASAR