KÖPEK EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

KÖPEK EĞİTİMİNDE YAPILAN 10 HATA
8 Nisan 2018
KÖPEKLERDE FİZİKSEL VE ZİHİNSEL EGZERSİZİN ÖNEMİ
19 Ağustos 2018

KÖPEK EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Öncelikle bilmeniz gereken şu ki; köpek eğitimi, köpeğinize bir kaç temel komutu öğretip onu robotlaştırmak demek değildir. Köpek eğitiminde temel amaç; köpeğinizle doğru bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlamak, köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmek ve köpeğinizin içgüdüsel hareketlerine, doğru yön verebilmenizi sağlamaktır. Bu eğitim, köpeğinizin yavruluk döneminden itibaren başlayan, hayatı boyunca devam eden bir süreçtir. Evet, köpeğinizin belirli davranışları ve temel komutları öğrenmesinin ortalama bir süresi vardır; ancak bu bazı faktörlere göre değişkenlik gösterir.

Köpek Eğitiminde Süreci Etkileyen Faktörler

  • Köpeğinizin Yaşı

Yavru köpekler, yetişkin köpeklere oranla daha hızlı öğrenir ve yeni kazandıkları yanlış bir davranışı ortadan kaldırmak, yetişkin köpeklere göre daha hızlıdır (genellikle). Örnek verecek olursak; birkaç yıl boyunca eşya kemirme davranışını sürdüren yetişkin bir köpeği, bu davranıştan vazgeçirmekle; üç-dört aylık yavru bir köpeği, doğru objeyi kemirmeye yönlendirmek aynı şey değildir. Geçen zaman zarfında diş kaşıma ihtiyacı, alışkanlığa dönüşmüştür ve alışkanlıkların yok edilmesi zaman alır.

  • Köpeğinizin Karakteri

Aynı ırk, hatta kardeş bile olsa her köpek farklı karaktere sahiptir. Bir yavru çekingen ve içe dönükken; kardeşi dışa dönük, meraklı ve insancıl olabilir. Bir yavru dengeli ve istikrarlı büyürken, diğeri dengesiz ve ayarsız bir mizaca sahip olabilir. Dengeli ve dışa dönük köpekler, çekingen ve anksiyete gibi problemleri olan köpeklere kıyasla daha hızlı öğrenir. Problemli bir köpeğe bir şeyler öğretebilmek için, öncelikle onu rehabilite etmek gerekir.

  • Köpeğinizin Eğitimine Ayırdığınız Süre Ve İstikrar

Köpek eğitiminde en önemli faktör, köpeğinizle yaptığınız günlük tekrarlar ve rutin çalışmalardır. Haftada bir yaptığınız tekrarla, her gün ya da gün aşırı yaptığınız tekrar aynı değildir. Köpeğinizi ister kendiniz eğitin, ister bir eğitmenden yardım alın, iki durumda da bu kural geçerlidir. Yeni öğretilen komutlar ve kazandırılmak istenilen davranışlar, yapılan tekrarlar sayesinde kalıcı hale gelir. Köpeğiniz, birkaç hafta ya da ay önce öğrendiği bir komutu ilk zamanlardaki gibi uygulamıyorsa; bu, onun itaatsizliğinden değil, sizin yeteri kadar tekrar yapmamış olmanızdan kaynaklanır.

  • Köpeğinize Uyguladığınız Eğitim Metodu

Köpek eğitiminde kullanılan birçok yöntem vardır. Köpeğinizin ilgi düzeyi, bir komutu öğrenmesini kolaylaştırabilir de, zorlaştırabilir de. Köpeğiniz, ona öğretmeye çalıştığınız bir komutu ya da davranışı öğrenmekte zorlanıyorsa, uyguladığınız yöntem onun için doğru olmayabilir. Aynı komutu, farklı bir yöntemle öğretmeyi deneyin. Böylelikle, köpeğinizin öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

 

Köpeğinizin eğitim süreci, yukarıda okuduğunuz başlıca faktörlere bağlıdır ve her köpekte durum değişkenlik gösterir. Bir köpeğin eğitimi birkaç haftada bitebilirken; diğeri bir, hatta iki ay zaman alabilir. Köpek eğitimi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve köpeğinizi, bir eğitmen yardımıyla eğitmek istiyorsanız; eğitmen, köpeğinizi gördükten sonra size, eğitim süreci hakkında ortalama bir eğitim süresi verecektir. Bu eğitim süreci, sizin de derslere katılımınız ve verilen direktiflere uymanızla, hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracak, köpeğinizin öğrenme hızını arttıracaktır.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                  GİZEM ASAR