KÖPEĞİNİZ HİSLERİNİZİN AYNASIDIR

KÖPEKLERDE FİZİKSEL VE ZİHİNSEL EGZERSİZİN ÖNEMİ
19 Ağustos 2018
KÖPEK EĞİTİMİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
21 Kasım 2018

Stresli bir gün geçirirken ya da üzgün olduğunuzda köpeğinizin davranışlarına hiç dikkat ettiniz mi? Köpeğinizle aranızda bir bağ oluşmuşsa ve onun ruh halini anlayabiliyorsanız, köpeğinizin de sizinle beraber gergin ve kaygılı bir gün geçirdiğini gözlemleyebilirsiniz. Ya da tam tersi keyifli ve enerji dolu geçen bir günde dostunuzun da en az sizin kadar keyifli ve aktif olduğunu görebilirsiniz. Bazı kişiler bunu bir rastlantı olarak yorumlayabilir; ancak bu bir rastlantı değildir. Köpeğiniz, sizi bir kitap gibi okuyabilir!

Köpek ve insan arasındaki iletişimin %90’ı sözel iletişim dışında gerçekleşir. Köpekler, birkaç anahtar kelime dışında söylediğimiz birçok kelimeyi anlayamaz; fakat ses tonumuzdan o an endişeli, mutlu ya da gergin olduğumuzu çok iyi ayırt edebilirler. Hiç konuşmasak bile duruşumuz, yüz ifademiz ve en önemlisi enerjimiz, köpeklerimize o anki ruh halimizi naklen yansıtmaktadır. Basit bir deney yapmaya ne dersiniz? Kaşlarınızı çatın ve ciddi bir tavır ve sert bir ses tonuyla köpeğinizin gözünün içine bakarak herhangi bir şey söyleyin, göz kırpmayın. Beş dakika sonra aynı sözcüğü tebessüm ederek ve günlük kullandığınız soft ses tonunuzla, gözlerinizi normal hızda kırpıştırarak söylediğinizde, sözcüklerin köpeklerle olan iletişimimizde ne kadar az yer kapladığını siz de görebileceksiniz.

Can dostlarımızın, bizleri bu kadar net çözümleyebilmeleri ve algılarının bu denli gelişmiş olması elbette müthiş bir şey; ancak hislerimizin onlara naklen yansımasının avantajı olduğu kadar dezavantajı da mevcut. Bir köpeğin karakterinin şekillenmesinde, genetiğinin yanı sıra bizim davranışlarımız ve yetiştirme şeklimizin de büyük payı vardır. Ve şunu söyleyebilirim ki; davranış problemleri olan köpeklerin birçoğu, sahiplerinin olaylar ve eylemler karşısında yanlış bir tutum sergilemesinden kaynaklı sorunlara sahip oluyor. Çok basit bir örnek, yapılan en yaygın hatalardan biri: Yavru köpek ilk aşıları bitip sokağa çıkmaya başladığında sahibi, diğer köpeklerin ona zarar vereceği endişesiyle, her yabancı köpekle karşılaşıldığında panik yapıyor; ya köpeğini gergin bir şekilde hızla oradan uzaklaştırıyor ya da farkında olmadan endişe içinde gergin bir bekleyişe giriyor. Bu sırada köpek, sahibinden şunu öğreniyor “Bir köpekle tanışmak iyi bir şey değil. Sahip gergin, o halde ben de gergin olmayalım”. Bu şekilde yetiştirilen bir köpeğin sosyal olma ihtimali neredeyse yoktur. Çünkü büyüme sürecinde çoğu tanışma deneyimi sahibinin tasmasını çekiştirmesiyle ve havada soğuk rüzgarların esmesiyle son bulmuştur. Böyle yetişen bir köpek, hayatının geri kalanını ya diğer köpeklerden kaçarak yaşayacak, ya da korku ve koruma kaynaklı agresyon gösterecektir. Bu ve bunun gibi sayısız örnekte olduğu gibi farkında olarak ya da olmayarak köpeklerimizin davranışlarına biz şekil veriyoruz. Bir ortamda gerildiğimizde onlar da bizimle birlikte geriliyor, mutlu olduğumuzda ve eğlendiğimizde onlar da kendini iyi hissediyor. Eylem tekrarladığında köpeğimizin tepkisi, bizim verdiğimiz tepkinin aynısı oluyor. Bu yüzden sahip kaynaklı davranış problemlerinin çözümünde, öncelikle köpek sahibinin tepkilerini düzeltmesi ve nötr bir tutum sergilemesi gerekiyor.

Köpeklerde birçok kötü davranış türü korku ve kaygıdan kaynaklıdır. (Veteriner korkusu, havai fişek korkusu…) Eğer siz köpeğinizi olumsuz deneyimlere ve negatif hislere maruz bırakmamaya özen gösterir sakin kalırsanız, bu tür davranış problemlerinin gelişme olasılığı daha düşük olacaktır. Size tavsiyem; köpeğinizle geçirdiğiniz zamanda, köpeğinizden önce duygularınızı ve davranışlarınızı kontrol etmeye çalışın. Böylelikle pek çok olumsuz davranışın gelişmesini önlemiş olacaksınız.

                                                                                                                                                                                                                                                                    GİZEM ASAR