PANDEMİ SÜRECİNİN KÖPEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

KÖPEK EĞİTİMİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
21 Kasım 2018

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını, dünya çapında sosyal izolasyonu ve karantina sürecini de beraberinde getirdi. Bu süreçte, hemen hemen hepimizin hayatında zorunlu değişiklikler yaşanırken; bazılarımız home ofis çalışmaya başladı, bazılarımızın da çalışma saatleri kısaldı. Durum böyle olunca; çalışan ve köpek sahibi olan bir çok kişi, köpekleriyle daha fazla zaman geçirme imkanı buldu. Köpeği olmayan ve köpek sahibi olmak için uygun zamanı bekleyen birçok aile de bu dönemi, yeni bir köpek sahiplenerek değerlendirdi. Biz köpeklerimize daha fazla vakit ayırıp ihtiyaçlarını karşılarken; onlar da bizim, bu karantina sürecini daha az stresli geçirmemizi sağlayıp bizlere her zamankinden daha çok can yoldaşlığı yaptılar. Bu karşılıklı terapi, bizim; köpeklerimizle hiç olmadığı kadar çok bir arada olmamızı sağladı ve bağlılık, bazı dostlarımız için bağımlılığa dönüşmeye başladı. Şu an dostunuzun hayatında her şey yolunda gözükebilir; ancak pandemi süreci bitip hayat normale döndüğünde ve eskisi gibi iş, okul ve sosyal aktiviteler başladığında köpeğinizin yeni temponuza alışıp uyum sağlaması pek kolay olmayabilir. Özellikle yavru ya da genç bir köpeğe sahipseniz bu konuda ciddi davranış sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

KÖPEĞİNİZİN BAĞLILIĞI, BAĞIMLILIĞA DÖNÜŞMESİN

Sürekli bir arada olmak, köpeklerimizle kurduğumuz ilişkide çok sağlıklı bir durum değildir. Köpeklerimizin kısa süreli de olsa yalnız kalabilmeleri, kendi başlarına vakit geçirebilmeleri gerekir. Hiç yalnız kalmamış ya da uzun süre sahibinin varlığına alışmış bir köpek, farklı bir durumla karşı karşıya kaldığında bocalayabilir ve yeni düzeni kabul etmekte güçlük yaşayabilir. Yalnız kalmaya alışmamış bir köpeğe sahipseniz; havlama, eşyalara ve kendine zarar verme, tuvalet alışkanlığının değişmesi gibi, sonu anksiyeteye kadar gidebilecek davranış problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Köpekler, hayatınızdaki hızlı değişikliklere kolay adapte olamazlar. Bu yüzden, pandemi süreci ve sonrasını sağlıklı bir şekilde yönetebilmeniz için, günün birkaç saatini köpeğinizden ayrı bir odada geçirmenizi, kısa aralıklarla evde yalnız bırakmanızı ve kesintisiz ilgiye alıştırmamanınızı öneririm. Böylelikle hayatınızın rutini değiştiğinde köpeğinizin bu duruma uyum sağlaması daha kolay olacaktır. Bağlılık güzeldir; ama bağımlılık bir hastalıktır.

KÖPEĞİNİZ ASOSYAL OLMASIN

Yavrular, sosyalleşmeleri için en kritik olan 8 ve 12. haftalar arasını genellikle yetiştiricilerinin yanında geçirirler. Bu dönem; anne ve kardeşleriyle sosyal ilişkiler kurmaları, farklı seslere, kokulara ve zeminlere alışmaları, dış dünyayı tanımaları için çok önemlidir. Sosyalleşme süreci, yavrular annelerinin yanından ayrılıp yeni ailelerinin yanına gittiklerinde de aynı şekilde devam eder. Eğer bir yavru köpek sahiplendiyseniz, görevlerinizden biri; bu sosyalleşme sürecini yavrunun yeni hayatında da devam ettirmektir. Yavru köpeğinizin büyüme sürecinde yaşayacağı tecrübeler, karakterinin şekillenmesinde önemli bir unsurdur. İyi huylu bir köpek yetiştirmek için, yavru köpeğinizi farklı insanlar, hayvanlar ve durumlarla sosyalleştirmeniz gerekir; ancak pandemi sürecinde sahiplenilen yavruların birçoğunun, sosyalleşme açısından çok şanslı olduklarını söyleyemeyiz.

Pandemi yavrularının büyük bir kısmı, koşullar gereği daha çok evde, aileleriyle vakit geçirdiler. Daha az gezip daha az tecrübe ettiler. Bu durum; hayat normale döndüğünde, köpeğinizin farklı kişilere ve ortamlara nasıl tepki vereceği konusunda öngörüde bulunmanızı zorlaştırabilir. Eve gelen misafire ne tepki göstereceği, onunla bir kafeye gittiğinizde ne gibi davranışlar sergileyeceği, ortamın huzurunu bozup bozmayacağı koca bir soru işareti. Özellikle bir yaşın altında köpeği olan köpek sahiplerine önerim: Mümkün olduğu kadar köpeğinizi hareketli caddelerde gezdirin. Uzaktan da olsa insanları izlemesini sağlayın. Köpek parkında diğer köpeklerle tanışıp oynamasına izin verin. Sosyal mesafe bizler için, köpeklerimiz için değil.

Tabii ki tüm yavrular davranış sorunu geliştirecek diye bir kural yok. Bu süreci sıfır sorunla geçirip sonrasında da aynı uyumu sürdüren köpekler mutlaka olacaktır; ama eminim ki (ve ne yazık ki) bu sebeplerden sahip değiştiren ya da terk edilen köpekler de olacak. Çok geç olmadan önlem almak, bu süreci doğru bir şekilde yönetmek sizin elinizde.